Дорослішання визначає вміння обходитися з невпевненістю, бути чесним з собою і з тими за кого ти відповідаєш. Така ось колективна гра з чіткими правилами, які постійно оновлюються, і відповідальністю за це. А тепер уявімо, що з віком держава, спільноти теж повинні вступати в таку гру.

У 2021 році ми святкуватимемо 30-ти ліття незалежності, 30-ти ліття вільного культурного і літературного ринку. Чи ми можемо сказати, що вони вміють створювати власні наративи чи змінювати існуючі, і чи вже достатньо впевнені, щоб встановлювати власні правила?

Дорослішання передбачає набування вміння обходитися з непевністю, невизначеністю, загрозами. Вимогу і вміння давати відповіді – хай тимчасові, хай перехідні, на те, на що остаточних добрих відповідей немає. Зрештою, розуміння, що остаточних відповідей не може бути, – це також ознака доростання. Як і життєстійкість у світі, де ніколи не буде остаточно добре.

Одним з аспектів який ми будемо розглядати в 2021 році стануть різні ознаки гри в дорослішання: зміна поколінь, нові зовнішні і внутрішні межі: їх розширення і звуження, зміни, які формують «дорослу» людину. І як попри все увиразнити власний голос і бути відповідальним за свій вплив і відчувати його. Ми хочемо дослідити коли справді кожен з нас став дорослим і почав встановлювати власні правила, а до якого моменту лише грався в «повнолітнього».

Найдоступніший привілей дорослості – це право голосу, який ми використовуємо для означення власних меж, управляємо містом, долучаючись до проєктів громадського бюджету і визначаємо керівництво держави. Один з найголовніших здобутків – вміння приймати себе, свою тілесність, не соромитися слабкостей та травм, вміти пристосуватися до нових норм і вивчати нові рівні спілкування, вибудовувати гнучкість і вміти на ходу налаштовуватись на оновлені правила гри. Через прийняття себе, побудову власного наративу ми будуємо довкола себе систему зв’язків за які потім несемо відповідальність, за допомогою якої ми співтворимо щоденну реальність і так проектуємо майбутнє.

У межах 28 Львівського міжнародного BookForum ми хочемо створити безпечний простір для обговорення того, чи може вважатися наша держава «дорослою» після 30-ти річчя проголошення Незалежності. Чи піддається вона контролю громадян і громадянського суспільства, чи сама встановлює для них правила? Як змінилися ми усі за 30-ть років, і як культура і література з моменту звільнення від державної цензури впливає на формування сталого оновлення нашої держави як інституту і стає (чи не стає) її «дорослим» голосом.

Нагадаємо, що 28 BookForum відбудеться 15-19 вересня 2021 року. Куратора фокусної теми фестивалю буде анонсовано згодом.