Український “Сокіл” було створено 11 лютого 1894 року – в залі “Руської бесіди” на вул. Вірменській, 2 у Львові відбулись перші загальні збори цього товариства. Статут українського “Сокола” базувався на чеському статуті. Саме чеський “Сокіл” був першим тіловиховним товариством, яке відіграло значну роль у національному відродженні слов’янських народів.
Саме з 1894 року починається історія організованого сокільського руху на західноукраїнських землях. “Соколи” мали власний прапор і гімн. Коли обрали першого голову товариства, Володимир Шухевич, дід майбутнього головнокомандувача УПА, відмовився вд запропонованої посади на користь Василя Нагірного, директора спілки “Народна торгівля”.
Через фізичне виховання, яке сприяло розвитку витривалості, працездатності та дисципліни, товариство виховувало в українцях єдність і почуття честі. Крім руханки і змагань, приділяли увагу й пожежній справі, мандрівництву, фехтуванню, “наколесництву” (велосипеду), вправам зі стріляння. У товариства була найкраща спортивна площа в Галичині – площа “Сокола-Батька”, розташована на розі сучасних вулиць Козельницької і Стрийської, там, де зараз станція дитячої залізниці “Сонячна”.
Великі заслуги у розбудові “Сокола” належать Івану Боберському, який з 1908 по 1920 рік був головою організації. Були філії організації, так звані “січі”. Число “Соколів” та “Січей” зростало, з 1909 року у Львові вони організувались у централь “Сокіл-Батько”. З 1912 року “Сокіл-Батько” організував Стрілецькі сокільські курені. Влаштовувались дуже популярні свята – масові здвиги. Там демонстрували руханкові вправи, проводили змагання.
1912 року Товариство брало участь у Всеслов’янському сокільському здвигу у Празі – з нагоди 50-річчя чеського “Сокола”. На другому крайовому з’їзді у Львові (1914 рік) відбувся так званий Шевченківський здвиг, присвячений 100-літтю Кобзаря. На цій масовій маніфестації збралося приблизно 12 000 членів “Сокола”, “Січі”, “Пласту” та спортивних дружин. Труднощі в українського “Сокола” почались в період Першої світової війни, продовжились при польській владі. У 1939 році діяльність товариства заборонили.
За матеріалами газети “Високий замок” від 6 березня 2014 року.