У 1906 р., з ініціативи „ Клубу Русинок у Львові” , вчителям Академічної Гімназії було доручено організувати першу українську дівочу гімназію. Для цього створено окремий Комітет під проводом отця Спиридона Кархута. За згодою та за дорученням митрополита УГКЦ Андрея Шептицького ігуменя Володимира Філевич з радістю привітала цю постанову і 4 вересня 1906 року за участі Митрополита відбулось урочисте відкриття першої в Галичині української приватної дівочої гімназії.
Митрополит постійно цікавився станом і методами навчання й виховання та поступами учениць, з якими був у постійному контакті. Часто бував у гімназії, зокрема під час матури. А учениці від першого року засування закладу влаштовували в дні св. Андрія святкові концерти, дбайливо підготовані під проводом ігуменату, дирекції та вчителів. Тим самим віддаючи шану Великому Покровителю, який майже завжди навідувався на такі концерти. Спочатку приватна гімназія СС Василіянок знаходилась в Академічному домі на вулиці Супінського, 17 (тепер це вул. Коцюбинського, 21).Стара споруда гімназії не збереглася. Відомо, що заклад був класичного типу, отже перевага надавалася вивченню латинської, грецької, німецької, французької та польської мов.
У 1926 році для гімназії збудували новий будинок за проектом архітектора Льва Левинського, з шкільними кабінетами, оснащеними сучасним устаткуванням. Окрім того, для сестер учительок було збудовано келії на третьому поверсі.
У 1928 р. у будиноку на вул. Длуґоша, 17 розпочала свою діяльність Середня фахова школа, що була наділена тими ж правами, що і державна школа. До цього навчального закладу приймали дівчат, які закінчили сім класів народної школи або чотири класи гімназії.
У фаховій школі вихованки вивчали кравецтво, білизнярство, костюмологію. Тут викладали крій та пошиття суконь і білизни, моделювання, ручні роботи і народні вишивки, фахові рисунки, книговедення і кореспонденцію, товарознавство, домашнє господарство, кооперацію. Трирічне навчання у школі давало фаховий вишкіл та змогу втупати до державної вчительської семінарії ремесла у Варшаві, промислових ліцеїв у Кракові та Варшаві тощо.
Учениці фахової школи сестер Василіянок відзначали пам’ятні історичні дати та релігійні свята. Особливою популярністю серед молодого покоління користувалися демонстрації історичних зразків одягу, які проектували і виконували учениці школи. Глядачами показів мод, які супроводжувались цікавими виставами, були учні українських , польських, єврейських фахових шкіл. Організовували їх не лише у Львові, а й в інших містах Галичини.
Також у навчальному закладі сестер Василіанок діяли різноманітні фахові курси, зокрема: килимарський, білизнярства і ручних робіт, палітурні. Згодом фахова школа стала першою українською кравецькою гімназією.
http://photo-lviv.in.ua/navchalnyj-zaklad-sester-vasyliyanok-abo-persha-ukrajinska-pryvatna-divocha-himnaziya-v-halychyni/