18 листопада 1981 р. скульптор Петро Кулик безкоштовно виконав та встановив модель пам’ятника та постамент Івану Підкові на площі, котра від 1946 р. носить його назву.
Іван Підкова довший час жив на Запоріжжі, брав участь у козацьких походах. На початку листопада 1577 Іван Підкова, назвавши себе братом Івана Води Лютого, за підтримки козацького загону на чолі з гетьманом Я. Шахом, почав боротьбу проти ставленика Туреччини, молдавського господаря Петра Мірчича Кривого. Козацьке військо розгромило загони П. Мірчича і 30.11.1577 звільнило Ясси. Іван Підкова був проголошений молдавським господарем, а Я. Шах з козацьким загоном повернувся на Січ. В 1578 велике турецьке військо за наказом султана Мурада III розпочало наступ на Молдавію. Під натиском переважаючих ворожих сил козаки під керівництвом І.П. змушені були відступити на Україну. У Немирові (за ін. даними – Кам’янці-Подільському) Іван Підкова був по-зрадницьки схоплений польськими жовнірами за наказом брацлавського воєводи Я. Збаразького і відправлений до Варшави.
У ХІУ-ХУІІІ ст. на місці площі, де зараз знаходиться пам’ятник Івану Підкові, стояв міський шпиталь Св.Духа. Фронтоном він виходив на вул. Шпитальну. Шпиталь давав притулок вдовам, сиротам, бездомним волоцюгам. Існував він спочатку на приватні пожертви, але з часом став заможною установою, якій належали земельні ділянки, прибутки від 50 кам’яниць у місті тощо.
Між будинком шпиталю і костьолом єзуїтів проходила вузька вуличка, котра виводила до Єзуїтської хвіртки — одного з виходів з міста. Наприкінці XVIII ст. будинок знаходився в аварійному стані. У 1780 р. частина його завалилась, і тому було віддано розпорядження про знесення шпиталю. Новоутворена площа дістала назву Св. Духа. У 1829 р. на ній поставили будинок гауптвахти, який призначався для розміщення міської сторожі. Про колишнє призначення будинку нагадують військові атрибути на його фронтоні.