Село П'ятничани розташоване в Жидачівському районі приблизно за 10 км від Бібрки на трасі Львів — Івано-Франківськ. Перша відома писемна згадка про П'ятничани відноситься до 1418 р. Тут колись пролягав шлях, який з'єднував Галич з Холмом (Хелмом). 

З траси добре видно оборонну вежу 14-15 ст. — дуже мало споруд такого плану збереглось до наших днів. Довгий час вежа стояла руйною. У 1991 р. було проведено її реставрацію. Тепер тут музей "П'ятничанська вежа" - філія Львівської галереї мистецтв.

За легендами, П’ятничанська вежа могла бути залишками замку Сенявських чи Василіанського монастиря. Із дуже обмеженої кількості матеріалів у музеї дізналася, що башта захищала населення від татарських нападів. Це була одна з багатьох мурованих веж, які охороняли кордони Галицько-Волинського князівства. Схожі сторожові споруди збереглися не лише в Україні, а й у Білорусі та Польщі. Сторожову башту звели в XIV-XV століттях. Тоді вона стояла біля шляху з Галича на Хелм. Жодного письмового пояснення щодо вежі немає. П’ятничанський міст – окраса вежі Такі мости називали “жеравцем” (журавлем) і застосовували в оборонній архітектурі від часів Київської Русі. У Київському літописі є їх опис – це перша згадка про підйомні мости в Східній Європі в XII столітті. У давнину п’ятничанський міст підіймали впродовж двох хвилин.

Від другої половини XIV століття до ХІХ ст. на теренах П’ятничанського замку був монастир. Існує легенда про підземний хід, що з’єднує вежу з костелом у сусідньому селі.

[1]. П’ять шляхів зі Львова. – К.: Грані-Т, 2008. – 144 с.

 

"Львову Назавжди" - 5 років!

5 років — це зовсім небагато у рамках глобального розвитку, але для життя проекту це визначна дата. 15 червня авторський проект "Львів Назавжди" відзначає свій 5-річний ювілей з дня заснування. Проект присвячено Львову і створено для Львова. З його допомогою кожен зможе здійснити віртуальну мандрівку вузенькими вуличками давньоруської та середньовічної частин Львова, а також найцікавішими місцями всієї області, ознайомитись з творіннями відомих і безіменних майстрів минулого. Кожен день існування проекту - це зустріч з цікавими людьми, відвідування культурно-мистецьких подій у нашому місті, радість за кожне досягнення та визнання Львова, де "вперше...". Діяльність проекту проходить під гаслом "Для Львова з любов'ю". Вітаю всіх львів'ян і шанувальників нашого міста і маю для Вас головне побажання - "До зустрічі у Львові". Координатор проекту "Львів Назавжди" Наталя Максимів.