Фармацевтична промисловість в Галичині почала народжуватись у надрах аптечних лабораторій в сер. XIX ст. Це пов’язано, насамперед, з тим, що із початком XIX ст. розроблено нові технології виготовлення, та винайдено багатолікарських засобів власне у аптеках …

З кінця позаминулого сторіччя галицькі аптеки перетворились на приватні торгові підприємства. Їх продукція могла конкурувати з товарами іноземних фармацевтичних фірм, що шукали в Галичині, провінції Австро-Угорської монархії, ринки збуту.Галицькі власники аптек намагались заповнити ринок своєю продукцією, нарощували об’єми виробництва, урізноманітнювали асортимент …

Одне з перших підприємств у Східній Європі, орієнтованих на масове виробництво фармацевтичної продукції, народилось у Львові 116 років тому. Хіміко-фармацевтична фабрика “Тлен”була заснована 1899 року і знаходилась на Замарстинові, за адресою Огородницька, 7 (нині – вулиця Городнича).

Підприємство належало товариству з обмеженою відповідальністю, головою ради правління був доктор медичних наук, ректор Львівського університету Генрих Кадий (1851 – 1912), технічним керівником фабрики – магістр Броніслав Косковський, директором до 1914 року – інженер Сохачевський.

У 1906 році на підприємстві працювало 70 працівників, 2 дипломованих хіміки та 2 механіки. Тут було “передове обладнання та мотор у 12 кінських сил”. Фабрика “Тлен” виготовляла : мурашину та азотну кислоту, перекис водню, очищену сірку, нітрат срібла, нітрат та саліцилат вісмута, салол, тіокол, тіофором, дерматол, аїрол, гірчичники, вуглецеві солі для ванн, лікувальні мила та матеріали для перев’язок – вату, марлю, бинти.

З часом до керівництва фабрикою “Тлен” долучились спеціалісти інших галузей, близьких до хімії та фармацевтики … Це помітно відбилось на асортименті продукції, поруч з хіміко-фармацевтичними товарами тут починають виготовлення різноманітних барвників, чорнила, отрути для мишей … Значно зріс асортимент косметичних товарів. Фабрика виготовляла 300 сортів лікувального та рідкого туалетного мила, різноманітних туалетних вод, парфумів …

Значному фінансовому успіху львівської фабрики “Тлен” від поч. XX ст. слід завдячувати добрій рекламній стратегії, орієнтації не лише на ринок Галичини, але й на експорт, широкому асортименту … Відомо, що підприємство успішно розвивалось до кінця Першої Світової війни, у повоєнні роки переживало кризу, але продовжувало працювати… За повоєнною прийшла загальносвітова криза, що спричинила відтік капіталів по всій Польщі, і зробила фабрику “Тлен” збитковою вже на початку 1930 – х рр.

 

"Львову Назавжди" - 5 років!

5 років — це зовсім небагато у рамках глобального розвитку, але для життя проекту це визначна дата. 15 червня авторський проект "Львів Назавжди" відзначає свій 5-річний ювілей з дня заснування. Проект присвячено Львову і створено для Львова. З його допомогою кожен зможе здійснити віртуальну мандрівку вузенькими вуличками давньоруської та середньовічної частин Львова, а також найцікавішими місцями всієї області, ознайомитись з творіннями відомих і безіменних майстрів минулого. Кожен день існування проекту - це зустріч з цікавими людьми, відвідування культурно-мистецьких подій у нашому місті, радість за кожне досягнення та визнання Львова, де "вперше...". Діяльність проекту проходить під гаслом "Для Львова з любов'ю". Вітаю всіх львів'ян і шанувальників нашого міста і маю для Вас головне побажання - "До зустрічі у Львові". Координатор проекту "Львів Назавжди" Наталя Максимів.