Ольгу Бачинську можна із впевненістю назвати жіночим обличчям кооперації ХХ століття. Діяльність більшості тогочасних кооперативів та організацій налагоджувалась цією наполегливою та відповідальною жінкою. Саме пані Бачинська закликала жіноцтво до активної громадянської позиції у боротьбі за національне визволення, опікувалася сиротами, першою звернула увагу на долю домашньої прислуги й організувала допомогу харчами та ліками українським Січовим Стрільцям в часи Першої світової війни.

Ольга Тишинська народилась 5 червня 1875 року в селі Сучава на Буковині в сім’ї залізничного урядовця. Спочатку дівчина навчалась у Станіславові, в початковій жіночій школі, а з 1888 по 1889 у загальній шестикласній школі в Коломиї. Вочевидь, зміна місця навчання та проживання були пов’язані з роботою батька.

В той час, коли здобути вищу освіту для жінок було майже неможливо, дівчина вивчилась на бухгалтера у Львові в приватній торговельній школі, яку закінчила в травні 1896 року. Успішно опанувавши фах бухгалтера, Ольга стикнулася із проблемою працевлаштування – знайти роботу по професії для жінки було дуже складно. Вважалося, що чоловік повинен забезпечувати родину й бути працевлаштованим, тому завжди віддавали перевагу робітникам-чоловікам.

Дипломований спеціаліст, Ольга Тишинська, не хотіла змиритися з нерівністю  у праві на працю між чоловіками й жінками і вирушає до Стрия в пошуках роботи за фахом.

На межі ХІХ та ХХ століть, відбувалося зародження і становлення кооперативного руху в Україні. Влаштуватись на роботу в кооперативне підприємство, яке тільки починало розвиватись, було для Ольги Тишинської єдиним шансом. 1 червня 1898 року дирекція «Каси Задаткової» в Стрию пропонує їй посаду посаду книговода (бухгалтера). З того часу більш ніж півстоліття Ольга Тишинська живе і працює в Стрию.

6 лютого 1909 року жінка виходить заміж за відомого адвоката, секретаря Надзірної Ради «Маслосоюзу» Іларіона Бачинського, але й це не завадило праці Ольги. Чоловік підтримував дружину та пишався нею. 

Ольга Бачинська завжди втілювала у життя задумане. Жодна імпреза, виставка чи урочистість не проходили без сприяння цієї жінки. Працюючи в різних товариствах на організаціях Стрия і Львова, вона чітко сплановувала свій день і завжди справлялася з обов’язками.

Ольга Бачинська брала участь у роботі 14-ти громадських товариств, серед яких товариства «Міщанська Бесіда», «Рідна школа», філії «Просвіти», «Пласт», «Сільський господар», кооператив «Труд», музей «Верховина», Церковне братство та інші. Ольга Бачинська брала участь в заснуванні кооперативу «Труд» – жіночого кооперативу, який об’єднував швей. Свого часу  кооператив був одним із найбільших в Галичині. В 1912 році в Стрию було створено «Товариство руських женщин» (пізніше «Союз українок»), де Бачинська була головою і касиром. Завдяки їй товариство закупило нерухомість на вул. Словацького, спорудивши будинок Українського Захисту.

Ольга Бачинська – перша українська жінка Галичини, що очолювала важливу економічну установу. У 1924 році її обрано до дирекціїї «Маслосоюзу» й на посаді Ольга була аж до 1939 року. Пані Бачинська бере активну участь в будівництві цього сирітського притулку.

 

http://photo-lviv.in.ua/olha-bachynska-abo-zhinoche-oblychchya-halytskoji-kooperatsiji/

"Львову Назавжди" - 5 років!

5 років — це зовсім небагато у рамках глобального розвитку, але для життя проекту це визначна дата. 15 червня авторський проект "Львів Назавжди" відзначає свій 5-річний ювілей з дня заснування. Проект присвячено Львову і створено для Львова. З його допомогою кожен зможе здійснити віртуальну мандрівку вузенькими вуличками давньоруської та середньовічної частин Львова, а також найцікавішими місцями всієї області, ознайомитись з творіннями відомих і безіменних майстрів минулого. Кожен день існування проекту - це зустріч з цікавими людьми, відвідування культурно-мистецьких подій у нашому місті, радість за кожне досягнення та визнання Львова, де "вперше...". Діяльність проекту проходить під гаслом "Для Львова з любов'ю". Вітаю всіх львів'ян і шанувальників нашого міста і маю для Вас головне побажання - "До зустрічі у Львові". Координатор проекту "Львів Назавжди" Наталя Максимів.