У 1817 р. відомий бібліофіл граф Єжи Максиміліан Оссолінський, префект Цісарської Народної Бібліотеки у Відні, придбав в підніжжі гори Вроновських згарище жіночого кармелітського монастиря св. Агнешки з метою спорудження будинку для розміщення збірки книг та старожитностей.
У 1817-1819 рр. віденський архітектор П. Нобіле опрацював перший проект перебудови споруди колишнього монастиря для потреб майбутнього Закладу ім. Оссолінських.
У 1827–1830 рр. будовою керував капітан інженерії австрійського війська, майбутній генерал Юзеф Бем. До 1850 р. тривала перебудова за участю архітекторів Йогана Зальцмана, Фридерика Баумана, Вільгельма Шмідта. У середині ХІХ ст. було добудовано ліве крило, де розташувався музей графів Любомирських. Дуже швидко Оссолінеум став своєрідним культурним центром Львова, який об’єднав бібліотеку, архів, музей, видавництво. Оссолінеум мав найбагатшу в Польщі збірку гравюр і малюнків (понад 22 тисячі одиниць), а також 720 карт ХVI-XVIII ст. Це була потужна наукова і культурна установа, мала свою друкарню і багато видавала.

[1]
Наукова бібліотека ім. В. Стефаника НАН України – одна з найбільших бібліотек у Львові. Розташована в центрі міста, на вулиці Стефаника, 2. Будинок бібліотеки – один з цікавих зразків архітектури класицизму.
Двоповерхова будівля складної конфігурації, в плані асиметрична, двоповерхова; до неї примикає колишня церква (нині книгосховище). Центральний вхід виділений ризалітом з відкритою арочною галереєю на коринфських напівколонах на першому поверсі. Бічний фасад прикрашений портиком Корінфа. Перед входом в 1971 році поставлено пам’ятник В. Стефанику роботи скульптора В. Сколоздри та архітектора М. Вензіловіча.
Тут зберігаються прижиттєві видання твір О. Пушкіна, М. Лермонтова, Т. Шевченка, М. Гоголя, Л. Толстого, І. Франка, А. Чехова, Л. Українки, М. Коцюбинського, В. Гюго, О. Бальзака, А . Дюма, Ч. Діккенса, А. Міцкевича та багатьох інших письменників. Одні з найцінніших придбань бібліотеки – оригінали листів Б. Хмельницького, І. Франка, М. Горького, Л. Українки, В. Гюго, В. Короленка, О. Кобилянської, В. Стефаника, О. Маковея та інших. Книжковий фонд бібліотеки – понад 7 млн екземплярів, серед них більше 75 тис. рукописів, близько 38 тис. нотних видань.
Наукова бібліотека ім. В. Стефаника НАН України формально була заснована 2 січня 1940, однак її коріння сягають XVI століття. Бібліотека була закладена на основі 84 відомчих і приватних бібліотек Львова і всього західного регіону України. Сюди увійшли бібліотеки Наукового товариства імені Тараса Шевченка та Народного (близько 500 тис. одиниць зберігання), зборів товариства «Просвіта», частина бібліотеки та архіву Ставропігійського інституту, конфісковані бібліотеки монастирів, приватні зібрання, а також бібліотека Інституту Оссолінських, в будівлі якого бібліотека і розмістилася