Найдавніша пам’ятка давньоруського Львова (вул. Б. Хмельницького, 28).
За переданням, підтвердженим свідченням однієї з фальсифікованих грамот Лева Даниловича від 8 жовтня 1292 року, особливою опікою великокняжого двору користувалася найдавніша відома львівська церква св. Миколая Мир Ликійських Чудотворця, яка могла бути заснованою ще Данилом Романовичем. Саме вона була головним княжим храмом, від якого вів прямий шлях до Високого Замку – княжої резиденції.
Перша письмова згадка про цю церкву датується 1292 р. Церква являє собою хрещату в палні споруду, що складається з основного квадратного нефа з дещо видовженою півкруглою апсидою, з заходу до якого примикає прямокутний притвор, з півночі і півдня – бічні каплиці з півкруглими апсидами. Неф і вівтарна частина мають купольні завершення з ліхтарями.
Пам’ятка не зберегла первісної форми. Грунтовна перебудова кінця 17 ст (після пожежі 1623 р.), спорудження у 1776 р. на місці північної апсиди сакристії, реставрація після пожежі 1800 р., коли згоріли криті гонтом дахи, купол і вежа-дзвіниця над бабинцем, повністю змінили її вигляд. Від будівлі 13 ст. збереглись лише нижні частини кам’яних стін та розкриті від тиньку під час реставрації 1924 р. апсиди, складені з тесаних блоків білого вапняку.
Від 1700 року церква св. Миколая належала до юрисдикції Греко-католицької церкви, від 1946 – до Московської патріархії РПЦ, від 1989 р. – до Української Автокефальної Православної церкви.
З історії церкви св. Миколая найважливішими є такі події: в 1471 р. звільнено її від податків, 1543 р. парохія звільняється від замкового присуду і від того часу була «юридикою», себто всі мешканці в границях парохії підлягали церковній владі. Свято-Миколаївське братство існувало від 1544 р. Воно утримувало шпиталь, себто захист для старців, а також невелику школу. В XVII ст. церква св. Миколая була церквою українського цеху шевців.
Визначні українські родини, що належали до парохії св. Миколая, були Красовські, Добрянські, Висьоці, Дунаєвські, Ковалевські, Мороховські, Корчовські, Рогатинці, Поповичі, Велички.