Село засноване у 1369 році та розміщене на південь від відомого курорту Східниця. В селі протікає однойменний потік Уричанка. Саме село знаходиться в котловині, а з північного заходу на південний схід котловини лежить пасмо скельних груп ямненського пісковика. Скелі являють собою ерозійні останки масивних пісковиків палеоцену (абсолютний вік 55 млн. р.). Камінь цих скель вільно проглядається з території села. Саме ці скелі представляють давньоруський наскельний оборонний комплекс Тустань, який належить до Державного історико-культурного заповідника «Тустань».
За княжих часів тут було місто-фортеця, яке з утворенням Київської Русі перетворюється на важливий форпост західних рубежів держави та на її важливий митний пункт. В літописах ця фортеця згадується під назвою Тустань. Свою назву наскельна фортеця отримала від словосполучення слів «тут стань», тобто стань і покажи що везеш й заплати мито.
Фортеця Тустань – це старовинний оборонний комплекс, бiльша частина якого створена… природою. I зустрiнуть вас не рiвненькi стiни оборонного комплексу, а велетенськi каменi-пiсковики, що височiють над землею на кiлька десяткiв метрiв.
Крiм оборонного характеру, фортеця мала ще одну роль — митного та прикордонного центру. Саме через Тустань проходили торгiвельнi шляхи до європейських країн. Туди вивозили сiль та шовк. З купцiв, якi хотiли пройти через фортецю, залога Тустанi брала мито. А натомість вони отримували гарантiю безпечного перевезення товару.
Скелi Тустанi височiють на 87 метрiв над рiвнем моря.
Розквiт фортецi припадає на ХII-ХIII ст., за князювання Данила Галицького. Тодi житлова забудова на скелi мала висоту п’ятиповерхового будинку. Фортеця разом iз градом займала територiю на 3 гектари. Постiйний гарнiзон фортецi налiчував 50 осiб, в мiстечку жило – 300-400 людей.
На територiї фортецi було двi криницi, в яких колись зберiгали запас води аж на 250 днiв. Щоб вода весь час була свiжою, у неї клали хвою. Такий напiй мав тонiзуючi властивостi. Маючи воду, оборонцi фортецi могли витримати навiть пiврiчну облогу.
У 1970 роцi мешканцi Урича знiмалися у фiльмi “Захар Беркут”.
Останнім часом Урич став місцем щорічного проведення фестивалю староруської та середньовічної культури “Ту стань”.
2020-10-16